Ana sayfa
Firmamız
Ürünlerimiz
Hizmetlerimiz
Haberler
İletişim
Galeri - YENI


 
 
Su kaynakları mikro türbinlerle elektrik üretir hale gelecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunmasını öngören Enerji Verimliliği Kanun  yeni düzenlemeler içeriyor. Buna göre vatandaş akarsu üzerine kurduğu mikro türbinle ister kendi ihtiyacı olan elektriği üretecek, ister perakende satış lisansı alarak devlete satış yapacak.

Enerji Bakanlığı'na bağlı Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) Genel Müdürü Osman Kadakal, TBMM'de görüşülen tasarının yasalaşması halinde 'Su akar, Türk bakar' sözünün mazide kalacağını söylüyor. Yeni çıkan kanunla mini türbinlerde üretilen elektriğin önünün açılacağını dile getiren Kadakal, "Akarsuların üzerine birden fazla sayıda kurulabilecek sistemler kırsal kesime destek sağlayacaktır. Özellikle balık çiftlikleri, yayla köyleri, mezralar ve büyük siteler için ideal bir sistem." şeklinde konuşuyor.

Küresel ısınmaya karşı alınabilecek en önemli tedbir kalemlerinden biri olan küçük hidroelektrik santrallerden üretilecek elektriğin, Türkiye'nin sudan üretebileceği miktarın yüzde 20'sine ulaşacağı belirtiliyor. Konuyu mercek altına alan devlet, Enerji Verimliliği Kanun  ile halka elektrik üretme fırsatı sunuyor. Yani vatandaş, evinin kenarındaki dereye mikro türbin kurup elektrik üretebilecek. Tasarı vatandaşa ürettiği enerjiyi kendisinin kullanmasının yanı sıra, devlete satma imkanı da getiriyor.  Devlete satılacak elektriğin fiyatı, her yıl Enerji Piyasası Denetleme Kurumu'nun belirlediği bir önceki yıla ait Türkiye ortalama elektrik toptan satış rakamlarına göre tespit edilecek. Söz konusu fiyatın 5 centten az, 5,5 centten de fazla olmaması öngörülüyor. Bu konudaki uygulamalar 31 Aralık 2011 tarihinden önce işletmeye giren tesisleri kapsıyor.

Sivas'ın Gürün ilçesindeki balık çiftliğinde Türkiye'nin ilk mini santralını kuran Hamit Karadere, 28 eve yetecek enerji üretiyor. Çiftliğin, soğutma tesislerinin ve elektrikli aletlerin tüm ihtiyacını bu türbinden sağladığını vurgulayan Karadere, sistemi daha da büyüterek devlete elektrik satmayı planlıyor.