Ana sayfa
Firmamız
Ürünlerimiz
Hizmetlerimiz
Haberler
İletişim
Galeri - YENI

 


Elektrik faturasıyla başa çıkamayan Süleymanlı Köyü’nün imdadına Temiz Enerji Vakfı yetişti. Türkiye’de ilk kez ’güneş enerjili su pompalama sistemi’ kuyudan su çıkarmak için elektrik motoru kullanan köylüyü ağır faturalardan kurtardı.


Temiz Enerji Vakfı, Alman Büyükelçiliği’nin finansmanını sağladığı ’güneş enerjili su pompalama sistemiyle’ Türkiye’de ilk kez bir köyün su sistemini güneş enerjisiyle çalıştırmayı başardı.

Sistemi Başkent’in en fakir köylerinden Elmadağ’daki Süleymanlı Köyü’ne kurduklarını söyleyen Temiz Enerji Vakfı Başkanı Prof. Dr. Demir İnan, "Alman Büyükelçiliği projemize finansman sağlayacağını açıkladıktan sonra Ankara’da bir kaç köy gezdik. Bizim sistemimizin uygulanabileceği en uygun köy olduğu için Süleymanlıyı’yı seçtik. Köyün fakir bir köy olmasıda seçmemizdeki bir diğer etken" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Yüksek Lisans öğrencileri Göksan Gül ve Mert Anameriç’in 15 günlük bir çalışma sonucu sistemi kurduklarını söyleyen İnan, güneş enerjili su pompalama sistemini şöyle anlattı:

GÜNEŞLE GELEN TASARRUF

"Süleymanlı’nın su şebekesi tek bir kuyuya bağlıydı ve tüm köy bu şebekeden su alıyordu. Sistem elektrik enerjisiyle kuyudan su çekerek borularla evlere su taşıyordu. Ancak köy çok fakir bir köy ve bu elektrik parasını bile ödemekte zorlanıyorlar. Bizim uyguladığımız güneş enerjili su pompalama sistemi Süleymanlı’ya çok uygundu. Öğrencilerimiz Göksan ve Mert, orada bir kulübeye sistemi kurdu ve evlere akan suları taşıyan borulara bağladı. Kulübenin çatısına da güneş panelleri yerleştirdik. Bazı parçaları yurt dışından getirdik. Sistemin maliyeti 10 bin Euro civarında oldu. Güneş enerjisinin yeterli olduğu günlerde sistemin elektrik enerjisi kullanmamasını sağladık. Böylece köylülerin ödemekte zorlandığı elektrik faturası büyük ölçüde azalacak. Güneş enerjisi yetersiz olduğunda sistem otomatik olarak elektrik enerjisine dönüşüyor."

KÖYLÜLER İNANMIYORDU

Sistemi kurmak için çalışmalar yürütürken köylülerin ve yöneticilerin de kendilerine şüpheyle baktıklarını ve pek inanmadıklarını belirten İnan sözlerine şöyle devam etti:

"Köylüler başta inanmıyorlardı. Haklı olarak ’Ne yapıyor bu adamlar’ diyorlardı. Yöneticiler de pek ihtimal vermiyordu. Bu sistemi deneyeceğimiz zaman şans eseri elektrikler kesildi. Bizim çocuklar sistemi çalıştırıp, su gelince yöre halkını inandırabildik."

Temiz Enerji Vakfı’nın kurduğu güneş enerjili su pompalama sisteminin açılışı bugün Alman Büyükelçiliği ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin de katılacağı bir törenle saat 10.30’da Süleymanlı Köyü’nde yapılacak.

DÜNYAYLA ÇALIŞIYORLAR

Hacettepe Üniversitesi’nden bir grup genç akademisyenin 1994 yılında kurduğu Temiz Enerji Vakfı’nın kurucusu ve halen başkanı olan İnan, başlangıç hedeflerinin bir ’tükenmez enerji adası’ olduğunu ancak bunu başaramadıklarını söyledi. O projede başarılı olamayınca dünyaya zarar vermeyen, temiz enerjiler üzerine çalışmalar yürüttüklerini belirten İnan çalışmalarını şöyle anlattı:

"UNDP, UNESCO ve AB ile bir çok ortak projenin altına imzamızı attık. TUBİTAK, TOKİ, İZOCAM gibi bir çok önemli kurumla da beraber çalıştık. Temiz enerji kaynakları konusunda çok yetkili bir kurumuz. Bizimle ortak çalışmak isteyen kurumlarla ortak proje yapabiliriz, projelerine destek çıkabiliriz ya da bizden istedikleri projeleri yapabiliriz. Tanıtıcı konferanslar seminerler verebiliriz."

Temiz Enerji Vakfı’nın çalışmalarıyla ilgili geniş bilgi www.temev.org.tr internet adresinden ve 468 03 09 numaralı telefondan alınabilir.

Tarla sulamada büyük kolaylIk

GÜNEŞ enerjisinin sadece su kuyularında kullanılmadığını söyleyen İnan güneş enerjisini uygulayabilecekleri alanları şöyle anlattı: "Bu sistem özellikler yayla evleri için çok uygun. Güneş panelleri sayesinde sağlanan enerjiyle jeneratör sesi duymadan rahatlıkla elektrikli eşyalarınızı kullanabilirsiniz. Sistem elektrik santrallerinden uzak köyler, kasabalar, deniz fenerleri, orman kulübeleri gibi ulaşılamayan yerler için de çok uygun. Bu sistemle asıl hedefimiz tarla sulamayı daha verimli ve kolay hale getirmek. Tarlaları sulamak için insanlar çok büyük sıkıntılar çekiyor. Kuyudan suyu çekmek için elektrik enerjisi kullanıp sistemin başında insan gücü harcanıyor. Güneş panelleri sayesinde güneş olduğu sürece bu sistem kendiliğinden çalışır ve tarla sulaması kolayca yapılır. Güneş olmadığı zamanlarda da zaten suya fazla ihtiyaç duyulmaz, doğal yollarla tarlanın su ihtiyacı giderilir."